धादिङमा पशुपालन गर्न किसनाहरु उत्साहीतPublished Date:2018-04-06

Views: 2269

धादिङ आवाज
चैत्र ।
किसानहरुले उत्पादन गरेका दुग्द जन्य बस्तुहरु लिनका लागी गाँउ गाँउमा नै सहकारीहरु जान थाले पछी धादिङमा पशुपालन गर्न किसनाहरु उत्साहीत बनेका छन् । घरायसी प्रयोजनको दुधका लागी मात्र एक दुई ओटा गाई भैसी पाल्ने किसानहरुले अहिले पाँचदेखी दश ओटासम्म गाई भैसीहरु पाल्न थालेका छन् । जिल्लाका अधिकाम्स ग्रमिण बस्तिहरुमा अहिले ब्यवसायीक रुपमा नै दुग्द उत्पादनका लागी पशु पालन गर्न थालीएको छ । जिल्लालाई दुधमा अत्मानिर्भर बनाउनका लागी जिल्ला पशुसेवा कार्यालय धादिङले समेत किसान लक्षित विषेस कार्यक्रमहरु लागु गरेको जनाईएको छ । तर किसानहरु भने पशु सेवा कार्यालबाट पाउने कुनै पनी सहयोगहरु नपाएको बताउछन् । सरकाले अनुदान सवरुप किसानहरुलाई दिने भनीएको रकम लगाएत अन्य सहयोगहरु राजनीती पहुचका आधारमा मात्र वितरण हुदै आएको किसानहरुको गुनासो छ । यसैगरी जिल्लामा भएका कृषी सहकारीहरुले भने श्रोत सम्पन्न बनाउनका लागी किसानहरुलाई समुहगत रुपमा रिण लगानी गर्ने लगाएतका सहयोग गर्दै आएको बताएको छ । जस्का कारण ग्रामिण क्षेत्रका किसानहरुको आर्थिक समृदीका लागी सहयोग पुग्ने विश्वास रहेको छ । धादिङका धेरै जसो गाँउहरुमा अहिले सहकारी मार्फत पशु पालन गर्न थालीएको छ । यसरी ब्यवसाय गर्दा उत्पादीत् बस्तुहरु बिक्रीका लागी सहज हुने भए पनी दुधको मुल्य भने त्यति नभएका कारण सोचे जस्तो आम्दानी नभएको किसानहरु बताउछन् । जिल्लामा अहिले बार्षीक ३३ हजार मेट्रिक टन दुध उत्पादन हुने गरेको छ

Share on Google+

Related Posts


  • सिन्धुलीमाढीमा संचालन भएको प्रादेशिक महोत्सव २०७५को आर्थिक आय व्यय सार्वजनिक

    उर्मिला भट्टराई, ३० चैत\सिन्धुलीमाढीमा संचालन भएको प्रादेशिक महोत्सव २०७५को आर्थिक आय व्यय सार्वजनिक भएको छ । सोमबार उद्योग वाणिज्य संघ सिन्धुलीले पत्रकार सम्मेलन गरेको उक्त महोत्सवको आय व्यय जानकारी गराएको हो । उद्योग वाणिज्य संघ सिन्धुली र कमलामाई नगरपालिकाको कार्यलय सिन्धुलीको आयोजनामा २०७५ पौष १३ गते देखि २२ गते सम्म सिन्धुलीमाढी प्रादेशिक महोत्सव संचालन भएको […]


  • प्रा.वि. ओख्रेनीका शिक्षक मृत अवस्थामा फेला

    उर्मिला भट्टराई, ३० चैत\ फिक्कल गाउँपालिका ३ नयाँपानी भिर स्थित न्युरेखोला चनौटेमा बेतिनीका ४७ वर्षीय टंक नाथ पहाडी मृत अवस्थामा फेला परेका छन् । गत चैत २८ गते पहाडी चनौटेमा कांग्रेसको पालिका स्तरिय अगुवाई भेला कार्यक्रमको लागी घरबाट हिडेका थिए । कार्यक्रममा हिडेका पहाडी घर नफर्कि पछि आफन्तले खोजी गर्दा आज न्युरेखोला चनौटे सडकबाट दुई […]


  • रोट्याक क्लब अप सिन्धुलीगढीद्धारा विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक वितरण

    हाम्रो सिन्धुली, २७ चैत\रोट्याक क्लब अप सिन्धुलीगढीले विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक वितरण गरेको छ । आज कमलामाई नगरपालिका ४ मा रहेको श्री कालिका प्राथमिक विद्यालयका विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक वितरण गरेको हो । विद्यायलका १९ जना विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक वितरण गरिएको छ । रोट्रिक क्लब अप काठमाडौको आर्थिक सहयोगमा रोट्याक क्लबअप सिन्धुलीगढीले विद्यार्थीलाई पोसाक वितरण गरेको हो […]