सिन्धुली जिल्लामा धान उत्पादन घट्नेPublished Date:2020-10-11

Views: 476

लोकेन्द्र बोगटी २५ असोज – जिल्लामा गबारो किराको संक्रमणले धान उत्पादन घट्ने भएको छ । पसाउन लागेको धानमा गबारो, सेते डढुवा, कालोपोके, खैरो फड्के किराको संक्रमणले उत्पादनमा कमि आउने भएको हो । जिल्लाको मरिन गाउँपालिकामा २५ सय हेक्टरमा लगाइएको धान खेतिमा करिब २२ सय हेक्टर बालिमा गबारो किराले धानको बाला सुक्केको मरिण गाउँपालिकाका कृषि प्राबिधिक सबिता थापाले बताईन । उनको अनुसार यो वर्ष करिव ३० प्रतिशत धान उत्पादनमा कमि आउने छ ।
यस्तै दुधौली नगरपालिकामा धानमा राते र डाठ काट्ने किराको समस्या देखिएको छ । नगरपालिकामा २० प्रतिशतले धान उत्पादन घट्ने नगरपालिकाका कृषि शाखाका प्रमुख राजामाम श्रेष्ठले बताए । नगरपालिकाको वडा नं ३ र ४ मा उक्त किराको समस्या धेरै रहेकाले आफै स्थलगत अनुगमन गई विषादि प्रयोग गरेको उनले बताए ।
जिल्लाको कमलामाई नगरपालिकामा पनि गबारो किराको संक्रमण देखिएको छ । नगरपालिका भित्र करिव १५ प्रतिशतले धान उत्पादनमा कमि आउने कमलामाई नगरपालिकाका कृषि प्राविधिक देवि प्रसाद सापकोटाले जानकारी दिए । नगरपालिका भित्र उक्त किराको संक्रमण फैलिन नदिन विषाद प्रयोग गरिरहेको उनले बताए ।
यस्तै हरिहरपुगढी गाउँपालिकामा पनि धानमा उक्त किराको समस्या देखा परेको छ । गाउँपालिकाको २, ३, ४, ६, ७ र ८ नम्बर वडामा गबरा किरा लागेर पसाएको धानको बाला सुक्न लागेको कृषि प्राबिधिक सुजन भट्टराईले बताए । गाउँपालिका भित्र पहिलेको तुलनामा धान उत्पादनमा कमि आउने उनले बताए ।
जिल्लामा वार्षिक ४६ हजार ३ सय ५१ मेट्रिकटन धान उत्पादन हुने गरेको कृषि ज्ञान केन्द्र सिन्धुलीका निमित्त प्रमुख श्रीकृष्ण अधिकारीले जानकारी दिए । प्रती हेक्टर ३.१३ मेट्रिकटन उत्पादन क्षमता रहेको अधिकारीले बताए । “धानमा रोगको संक्रमणका कारण धान कति उत्पादन हुन्छ भन्ने एकिन गर्न सकिएको छैन ।” उनले भने “धानमा धेरै प्रकारका रोग लागेका कारण उत्पादनमा कति घट्बढ हुन्छ भनी बाली नभित्राई एकिन गर्न सकिन्न ।” रोग नियन्त्रणका लागि कृषि ज्ञानकेन्द्र तथा स्थानीय तहहरुले स्थलगत अनुगमन गरि आवश्यक प्राबिधिक सहयोग गरिएको प्रमुख अधिकारीले बताए । गत वर्ष फौजि किराले उत्पादन घटेको थियोे भने यसपटक गबारो, सेते डढुवा, कालोपोके, खैरो फड्के किरा आदिको संक्रमणले धान उत्पादन कमि हुने प्रमुख अधिकारीले बताए । जिल्लामा उक्त किराको समस्या सबै भन्दा बढी कमलामाई नगरपालिका, दुधौली नगरपालिका र मरिण गाउँपालिका देखिएको प्रमुख अधिकारीले बताए । जिल्लामा कुल ६२ हजार ७ सय १३ हेक्टर क्षेत्रफल खेतीयोग्य जमीनमा १४ हजार ७ सय ६४ हेक्टर क्षेत्रफलमा धान लगाइएको कृषि ज्ञान केन्द्र सिन्धुलीको तथ्याङकमा छ ।

Share on Google+

Related Posts


  • अखिल नेपाल महिला संघ सिन्धुलीद्धारा उश्रृङ्खल गतिविधि गर्नेलाई कार्वाही गर्न माग

    हाम्रो सिन्धुली, २८ पुष/ अखिल नेपाल महिला संघ सिन्धुलीले आज जिल्ला प्रशासन कार्यालय सिन्धुली मार्फत गृहमन्त्रालय लाई ज्ञापनपत्र बुझाएको छ । अखिल नेपाल महिला संघ सिन्धुलीका अध्यक्ष पार्वती सुनुवारको नेतृत्वमा प्रमुख जिल्ला अधिकारी योगेन्द्र प्रसाद पाण्डे मार्फत ज्ञापनपत्र बुझाइएको हो । संसद बिघटनको बिरोधका क्रममा राष्ट्रपति बिद्यादेवी भण्डारी माथि असामायिक, अपाच्य, गालिगलौच तथा उश्रृङ्खल गतिबिधि […]


  • सिन्धुलीको पहिलो सामुदायीक रेडियो, रेडियो सिन्धुलीगढी १४ औ वर्षमा प्रवेश ।।

    हाम्रो सिन्धुली ,२४ पुष/  जिल्लाको पहिलो सामुदायीक रेडियो, रेडियो सिन्धुलीगढी एफ्एम् ९२ मेगाहर्ज आज बाट १३ बर्ष पुरा भएर १४ औ बर्षमा प्रबेश गरेको छ । २०६४ साल पुस २४ गते बिकास र परिबर्तको आवाज, आवाज विहिनहरुको आवाज भन्ने नारा सहित जिल्लामा पहिलो सामुदायी रेडियोको रुपमा स्थापना भएको हो । रेडियो सिन्धुलीगढीले स्थापना काल देखिनै […]


  • जिल्लामा नेपाल कम्युनिष्ट (नेकपा) को दुई पक्ष समुहका छुटाछुट्टै भेला

    हाम्रो सिन्धुली, १२ पुष/जिल्लामा नेपाल कम्युनिष्ट (नेकपा) को दुई पक्षका प्रधानमन्त्री केपि शर्मा ओली समुह र प्रचण्ड नेपाल समुहको छुटाछुट्टै भेला सम्पन्न भएको छ । नेकपाको प्रधानमन्त्री ओली समुहले जिल्लाका नौ वटै स्थानिय तहमा भेला गरेको छ भने, प्रचण्ड नेपाल समुह पक्षले पनि सिन्धुलीमाढीमा जिल्ला भेला गरेको छ । पालिका स्थरमा भेला गरेर पार्टीभित्र देखिएको […]