तरकारी खेति बाट एकै घरपरिवारले ३ देखि ४ लाखसम्म आम्दानीPublished Date:2020-11-26

Views: 272

हाम्रो सिन्धुली, ११ कार्तिक – घ्याङ्लेख गाँउपालिका ४ का स्थानिय बासिन्दा यतिबेला निकै व्यस्त देखिन्छन् । उनिहरु यतिबेला आफ्नो बारीमा फलाएका तरकारी बजार पठाउन जुटिरहेका छन । केहि समय पहिला यो खेतिमा खासै चासो नदेखाउने किसानहरु पनि आजभोलि निकै व्यस्त छन । मुख्य बालि मकै भएपनि मकै संगसंगै धेरै तरकारी फलाउन सकिने भएकाले उनिहरु त्यस तरकारी खेतिलाई मुख्य खेतिकै रुपमा गर्न थालिएको किसानहरु बताउछन । गाँउपालिकाको वडा नं. ४ स्थित चौकिडाडा, गोपे, गोठडाडा र बन्दीपुरका स्थानिय बासिन्दाहरु करिब ५ सय घरधुरीले उक्त तरकारी खेति मुख्य खेतिकै रुपमा गर्ने गरिएको गोठडाडाका स्थानिय भरत घिसिङले जानकारी दिए । अहिले बजारमा हरियो तरकारीको सिजन नै रहेको छ । भदौ महिनामा लगाएको तरकारी माघ सम्ममा विक्रि गरिसक्ने घिसिङले बताए । गाँउपालिकामा ग्रामिण सडक पुगेपछि धेरै सजिलो भएको किसानहरु बताउछन ।

यहि तरकारी खेति बाट एकै घरपरिवारले ३ देखि ४ लाखसम्म आम्दानी गर्ने गरेका छन । विगतका दिनहरुमा मोटरबाटो नहुदा एकदिनको बाटो हिडेर भएपनि तरकारी विक्रि गरिहेका किसान अहिले भने मोटरबाटो खुलेपछि आफ्नै घर आगनबाटै तरकारी बेच्न पाउदा खुसि भएका छन । आधुनिक तबरले नभएपनि आफुहरुले जानेको ढङ्गले तरकारी खेतिबाट किसानहरु सन्तुष्ट नै रहेको घिसिङिले बताए । यो बर्ष मुला खेति गर्ने किसान भने सोचेजस्तो बजारभाउ नपाउदा चिन्तित भएका छन । अघिल्लो वर्ष प्रति किलो २० देखि २५ रुपैयाँमा विक्रि भएको मुला यो वर्ष भने प्रति किलो १० देखि १५ रुपैयाँमा विक्रि गर्नु परेको गुनासो किसानको रहेको छ । अन्य तरकारीको बजार भाउ भने सन्तोष जनक नै रहेको घिसिङ बताउछन । घिसिङ भन्नुहुन्छ “अब बिस्तारै यहि खेतिलाई आधुनिक ढङ्गबाट गरिने योजना रहेको छ । आफ्नै गाँउघरमा उत्पादन हुने अनि उत्पादन गर्न सकिने र फलाउन सकिने बस्तुहरुलाई बजारसम्म पु¥याएर बजारको भाउमा दिदा पनि आम्दानी राम्रो हुने रहेछ । गरे के हुदैन र गर्नको लागि हिम्मत अनि जोस चाहि हुनुपर्छ । ”

Share on Google+

Related Posts


  • अखिल नेपाल महिला संघ सिन्धुलीद्धारा उश्रृङ्खल गतिविधि गर्नेलाई कार्वाही गर्न माग

    हाम्रो सिन्धुली, २८ पुष/ अखिल नेपाल महिला संघ सिन्धुलीले आज जिल्ला प्रशासन कार्यालय सिन्धुली मार्फत गृहमन्त्रालय लाई ज्ञापनपत्र बुझाएको छ । अखिल नेपाल महिला संघ सिन्धुलीका अध्यक्ष पार्वती सुनुवारको नेतृत्वमा प्रमुख जिल्ला अधिकारी योगेन्द्र प्रसाद पाण्डे मार्फत ज्ञापनपत्र बुझाइएको हो । संसद बिघटनको बिरोधका क्रममा राष्ट्रपति बिद्यादेवी भण्डारी माथि असामायिक, अपाच्य, गालिगलौच तथा उश्रृङ्खल गतिबिधि […]


  • सिन्धुलीको पहिलो सामुदायीक रेडियो, रेडियो सिन्धुलीगढी १४ औ वर्षमा प्रवेश ।।

    हाम्रो सिन्धुली ,२४ पुष/  जिल्लाको पहिलो सामुदायीक रेडियो, रेडियो सिन्धुलीगढी एफ्एम् ९२ मेगाहर्ज आज बाट १३ बर्ष पुरा भएर १४ औ बर्षमा प्रबेश गरेको छ । २०६४ साल पुस २४ गते बिकास र परिबर्तको आवाज, आवाज विहिनहरुको आवाज भन्ने नारा सहित जिल्लामा पहिलो सामुदायी रेडियोको रुपमा स्थापना भएको हो । रेडियो सिन्धुलीगढीले स्थापना काल देखिनै […]


  • जिल्लामा नेपाल कम्युनिष्ट (नेकपा) को दुई पक्ष समुहका छुटाछुट्टै भेला

    हाम्रो सिन्धुली, १२ पुष/जिल्लामा नेपाल कम्युनिष्ट (नेकपा) को दुई पक्षका प्रधानमन्त्री केपि शर्मा ओली समुह र प्रचण्ड नेपाल समुहको छुटाछुट्टै भेला सम्पन्न भएको छ । नेकपाको प्रधानमन्त्री ओली समुहले जिल्लाका नौ वटै स्थानिय तहमा भेला गरेको छ भने, प्रचण्ड नेपाल समुह पक्षले पनि सिन्धुलीमाढीमा जिल्ला भेला गरेको छ । पालिका स्थरमा भेला गरेर पार्टीभित्र देखिएको […]